❌

Normal view

There are new articles available, click to refresh the page.
Before yesterdayMain stream

My mom and I ate at Hillstone for under $100. Our meal at the underrated restaurant chain left us impressed.

7 May 2025 at 11:37
A composite image of a French dip sandwich plated with fries and two dipping sauces, and a brownie topped with ice cream, caramel sauce, and walnuts.
My mom and I had lunch at Hillstone in New York City.

Fatima Khawaja

  • My mom and I spent less than $100 on lunch at Hillstone, an upscale restaurant chain.
  • We ordered the spinach and artichoke dip, French dip, and brownie sundae.
  • The food was excellent, the service was great, and we felt like we got a lot for our money.

As an avid foodie living in New York City, I'm always looking for new restaurants to try.

Sometimes, though, I like to revisit an old favorite like Hillstone, a restaurant chain known for its steaks, seafood, and elevated dining experience.

Although Hillstone has 10 locations across the US, there's only one in Manhattan. I hadn't been to the restaurant chain in years, but I decided to take my mom for a nice lunch when she was visiting.

Here's what the experience was like.

Even at almost 3 p.m. on a Wednesday, Hillstone was bustling.
People sitting at a busy bar in a restaurant.
We decided to skip the wait and grab seats at the bar.

Fatima Khawaja

On our way to the restaurant, I tried to call to reserve a table. However, no one picked up and I soon understood why. Even at almost 3 p.m. on a Wednesday, the place was packed.

We were told the wait for a table would be about 40 minutes, so instead, we decided to grab seats at the bar.

Hillstone provides hot towels upon request.
Three wet hand towels on a small white plate.
I thought the hot towels were a nice touch.

Fatima Khawaja

Once seated, the bartender provided us with folded cloth napkins and menus.

I noticed the menu said hot towels could be provided upon request. When I asked the bartender about it, she gave us steaming towels for our hands.

I thought this was a nice touch, especially on a chilly NYC day.

We started with a warm spinach and artichoke dip.
A plate with tortilla chips, artichoke dip, sour cream, and salsa.
The spinach and artichoke dip also came with sour cream and salsa.

Fatima Khawaja

For an appetizer, we ordered the spinach and artichoke dip ($23), which came with salsa, sour cream, and warm tortilla chips.

The dip was salty and had generous amounts of spinach and melty cheese. The salsa was my mom's favorite, and I loved that just as we dwindled down to the last few chips, a server came by with a fresh refill.

We ordered the French dip to share.
Three pieces of a French dip sandwich served with two dipping sauces and fries.
The French dip came with fries and two dipping sauces.

Fatima Khawaja

My mom and I wanted to try Hillstone's beef, but we didn't necessarily want to have steak in the middle of the afternoon.

So, we decided to share the French dip ($33), made with USDA Prime beef. The sandwich was served alongside a mountain of thin-cut fries that were crispy and well-seasoned, and a bowl of horseradish cream.

We were also given an empty bowl, which confused us at first. However, the bartender filled it with au jus from a small, elegant jug.

The steak was pink, tender, and lightly seasoned, and the bread was nice and soft. It melted away along with the beef after heavy-handed dips in the accompanying sauces.

Overall, the sandwich was so good that my mom and I almost forgot about the fries.

For dessert, we had a warm brownie with ice cream.
A brownie topped with vanilla ice cream, caramel sauce, and walnuts.
The brownie was topped with ice cream, caramel sauce, and walnuts.

Fatima Khawaja

When I visited Hillstone years ago, I ordered a delicious warm brownie ($15) with ice cream. I was excited to see that it was still on the menu during my visit, and knew I had to order it.

Served with a scoop of vanilla ice cream on top, the brownie was warm, covered in a decadent caramel sauce, and sprinkled with salty walnuts and peanuts.

Even though we were getting full, my mom and I finished the entire dessert.

Overall, the experience was worth the money, and I will definitely be returning to Hillstone.
Fatima poses in front of the exterior of the Hillstone NYC restaurant.
I thought our meal at Hillstone was a great value.

Fatima Khawaja

After our meal, I wondered why I hadn't returned to Hillstone sooner. The food was excellent, the service was attentive, and we felt like we got great value for our money.

Our bill came out to $77.30 with tax and before tip. Although this price may be a little high for a casual lunch, it felt right for a nice, tasteful meal. The food was easy to share, the dining room was classy, and the menu had a little bit for everyone.

It feels like the type of place you'd go to for an anniversary dinner or special occasion β€” just be sure to make a reservation in advance.

Read the original article on Business Insider

I'm a private chef who buys groceries 4 times a week. Here are 7 of my favorite staples to get on Amazon.

31 January 2025 at 07:28
composite image of chicken and organic carrots from whole foods
Β 

Fatima Khawaja

  • As a private chef, I shop for groceries via Amazon delivery at least four times a week.
  • Organic carrots and multicolored bell peppers are great for cruditΓ©s.
  • I like the organic chicken thighs from Whole Foods when I can't make it to a butcher.

I'm a private chef and a mom, so convenience is key for me when it comes to errands and essential tasks.

I often don't have the time to run to the grocery store when I have three different clients to cook for in one day. When I'm in a pinch, I turn to Amazon's grocery delivery services.

The online retailer has a few options, like Amazon Fresh and GrubHub, but I typically choose from its Whole Foods items.

Now that I've checked out dozens, if not hundreds, of shopping carts via the Amazon app, I know exactly which items I can confidently order online.

Parmesan is pretty much always in my cart.
container of grated parmesan cheese from whole foods
Whole Foods carries a Mitica Parmigiano Reggiano.

Fatima Khawaja

The one item I always add to my cart is grated Mitica Parmigiano Reggiano. The Whole Foods product costs $26 a pound, but it's worth it.

It's an imported dream of beautiful, crystalized, salty cheese that adds creaminess and complexity to my pastas, soups, and roasted vegetables.

I like the grated version because it's ready to use whenever I need it.

Bell peppers fill out a number of dishes.
three pack of mixed bell peppers from whole foods
I like to have a couple of bell peppers on hand.

Fatima Khawaja

I love 365's three packs of peppers for stir-fries, cruditΓ©s, and frittatas.

I can order an assorted pack of three for $5 (less than $2 a pepper), which is great when I'm on a budget.

I use cilantro a lot in my cooking β€” at home and with clients.
bunch of cilantro from whole foods
Cilantro is my go-to herb.

Fatima Khawaja

I use a lot of cilantro, but unfortunately, herbs can be expensive.

Luckily, the fresh cilantro bunches from Whole Foods are generously sized and super flavorful. A regular bunch is $1, and an organic one is $2.

I can usually make one bunch last a few days between cooking for my clients and my family.

Chicken is one of my go-to protein sources.
organic chicken thighs from whole foods
I've never had an issue with Whole Foods' organic chicken.

Fatima Khawaja

I prefer buying meat from a butcher, but sometimes, I just don't have the time.

I'm actually very happy with the quality of Whole Foods' organic chicken. It's flavorful and cooks up tender and juicy.

I love getting skin-on thighs for grilled tandoori chicken or any one-pot dishes that call for crispy skin.

At $6 a pound, the price also feels reasonable to me.

Carrots are great for dinner parties.
a bunch of multicolored organic carrots from whole foods
I like the multicolored organic carrots.

Fatima Khawaja

Organic carrots with their tops on are my go-to for dinner-party cruditΓ©s. They also go great on a pan of roasted veggies.

The $3 bunch of carrots cooks up beautifully, and the array of purple, orange, and yellow hues impresses kids and adults alike.

Tacos are a hit with my clients, so tortillas are a must.
bag of corn tortillas
I like to buy flour tortillas.

Fatima Khawaja

Many of my clients request different types of tacos throughout the week, so I always make sure to order good tortillas to elevate the flavors.

Vita Hermosa tortillas aren't available everywhere, but when I order via Amazon, they're usually in stock at Whole Foods.

I get an eight-pack for about $6.

The 365 fire-roasted corn is one of a kind.
bag of frozen fire-roasted corn
I love that the corn is pre-roasted.

Fatima Khawaja

This might seem random, but not many stores carry pre-roasted frozen corn.

I love adding 365's $3.70 pack of fire-roasted corn to my cart when I'm shopping online. I'll toss the kernels in salads, pile them on top of my tacos, or even add them to soups.

Read the original article on Business Insider

I'm a private chef. After trying croissants at Key Food, Whole Foods, and Trader Joe's, there was an obvious winner.

2 December 2024 at 07:37
composite image of croissants from key foods, whole foods, and trader joe's
I taste-tested the croissants in the bakery sections at Key Food, Whole Foods, and Trader Joe's.

Fatima Khawaja

  • I'm a private chef, and I compared croissants at Key Food, Trader Joe's, and Whole Foods.
  • Key Food sold the biggest croissant, but the inside looked more like bread than pastry.
  • I like Trader Joe's offering, but Whole Foods' pastry was the closest to a fresh croissant.

I like having croissants at home for a quick breakfast for me and my daughter before work or school. They're one of those staples I know will be enjoyed before they get moldy.

As a private chef, I know croissants are a highly technical pastry that requires a lot of time and effort. As a working mom, I don't have either of those.

Fresh croissants from our local bakery can be expensive, about $5 to $6 each, so it's more economical to grab a pack of four to six at the grocery store.

Here's how the bakery-section croissants at Key Food, Whole Foods, and Trader Joe's stack up.

Key Food is a staple grocery store throughout the boroughs of New York.
croissant from key foods on a plate
Key Food had the biggest croissants.

Fatima Khawaja

The first croissants I tried were from Key Food, an NYC-based chain with locations across the East Coast. A pack of four was $4.99, or about $1.25 each, which is a great deal.

The croissants were huge β€” easily the biggest I bought or saw at any store.

They were also slightly flat, with a pale golden-brown color.

When I cut them open, I was unimpressed with the lamination.
cross section of a croissant from key foods
The interior of the croissant looked more like bread.

Fatima Khawaja

The Key Food croissant hardly had any lamination β€” thin layers created by folding butter into the dough.

There weren't many distinct layers, and it didn't have the crispy, airy texture I expect from a croissant.

I've tried Trader Joe's croissants before.
croissant from trader joe's on a plate
Trader Joe's croissants often make it into my cart at the chain.

Fatima Khawaja

Trader Joe's croissants are regulars in my shopping rotation because I frequent the chain a lot.

The store sells a three-pack for $3.99, or about $1.33 each. I think that's a great price for the quality.

The croissants were medium-sized and had a nice golden-brown color.

The croissant was fine, but it was missing a textural element.
cross section of a croissant from trader joe's
I wish there were more of a flaky crunch on Trader Joe's croissants.

Fatima Khawaja

Trader Joe's pastries have a lovely buttery texture and slightly more lift and airiness than the Key Food ones.

However, they still lack the crackly, messy quality that is so identifiable when it comes to croissants.

I enjoy these from time to time with just some jam, but they're not the crème de la crème.

Whole Foods' croissant looked the most authentic.
croissant from whole foods on a plate
I was happy to see some visible layers on Whole Foods' croissant.

Fatima Khawaja

The last croissants I tried were from Whole Foods, where a pack of four cost $7.49, or $1.87 apiece.

Despite being the most expensive of the bunch, they were absolutely worth it.

The croissants were the perfect size β€” exactly as big as my hand β€” and had nice domed tops that gave me a peek at the layers underneath. The deep-brown exterior was also tantalizing.

Whole Foods had the closest thing to a bakery croissant.
cross section of a croissant from whole foods
There were nice, fluffy layers in Whole Foods' croissants.

Fatima Khawaja

When I bit into the beautifully layered croissant from Whole Foods, I truly felt like I was eating a pastry, not just a piece of bread.

The flavor had a nice butteriness, but there was still that nice, slightly sour taste from the yeast.

For me, the winner was clear.
croissant from whole foods cut open on a plate
Whole Foods had the best grocery-store croissant by far.

Fatima Khawaja

Whole Foods was my clear and obvious winner. I'd rather have a nice pastry that's so good I'm guaranteed to eat the whole thing than opt for a cheaper version that's unsatisfying.

Without a doubt, I'll be returning to Whole Foods' bakery section for the four-pack. On weeks when I'm on a tighter budget, though, Trader Joe's pack of three is my runner-up.

With other, better options available, I don't think I'd buy the Key Food croissants again.

Read the original article on Business Insider

I typically spend $60 at Trader Joe's on weekly staples. I was shocked when I tried to take that budget to Whole Foods.

25 November 2024 at 04:07
A composite image of the outside of a Trader Joe's and the outside of a Whole Foods.
I usually shop at Trader Joe's for my family and Whole Foods for my private-chef clients.

Michael Siluk/UCG/Universal Images Group via Getty Images; Fatima Khawaja

  • I'm a private chef, and I buy all of my family's weekly staples at Trader Joe's for about $60.
  • I took that same budget to Whole Foods to see how the grocer compared.
  • I wasn't able to get nearly as much at Whole Foods, so I'll stick to Trader Joe's.

As a private chef, I get Whole Foods delivered for my clients a lot. But the total can often seem too high, so I've stayed away from shopping there for my family of three.

Plus, there's a Trader Joe's just down the street from me, and I can get all our weekly staples for about $60.

After seeing and hearing about the interesting, high-quality brands Whole Foods carries, however, my curiosity got the best of me.

I decided to take my Trader Joe's budget to Whole Foods. Here's a dollar-by-dollar breakdown from my trip.

Milk: $4.39
Cartons of organic whole milk in the fridge at whole foods
I buy only organic milk.

Fatima Khawaja

I always get milk for the house, and no matter where I shop, it has to be organic.

A half-gallon carton was $4.39 at Whole Foods, which isn't too far off from the $4.29 I usually spend at Trader Joe's.

Mandarin oranges: $4.99
bags of mandarin oranges at whole foods
Mandarin oranges are one of my go-to fruits.

Fatima Khawaja

Some sort of fruit makes it into my basket on every grocery trip, and when the weather cools off, it's usually citrus.

A bag of mandarins at Whole Foods cost a whopping $6.49, but luckily, I got it on sale for $4.99.

Unfortunately, that's still quite a bit more than the $3.49 bags I usually get at Trader Joe's. I balked at the $3 difference of the regularly priced oranges.

Avocados: $4.99
hand picking up a bag of hass avocados at whole foods
I buy lots of avocados every week.

Fatima Khawaja

Avocados go quickly in my house, which is tough because they can be pricey.

At Trader Joe's, a bag of six organic avocados costs me $4.49, or about $0.75 apiece. At Whole Foods, however, they were $4.99 for four, or $1.25 each.

I can't justify that price difference, especially considering that the fruit tends to go bad quickly, making it hard to use it all up.

Seaweed packs: $2.99
dried seaweed packs on the shelves at whole foods
I can find much cheaper dried seaweed at Trader Joe's.

Fatima Khawaja

Seaweed packs are an essential part of our snack arsenal.

I get individual packs for $0.99 at Trader Joe's, so I was shocked to see the same-sized packs go for $2.99 at Whole Foods.

Gluten-free pasta: $3.19
box of gluten free pasta at whole foods
Whole Foods' boxes of pasta are much smaller.

Fatima Khawaja

I like buying the 1-pound bags of organic brown rice and quinoa fusilli at Trader Joe's for $3.49. They're a great gluten-free starch option for any given week.

The only gluten-free pasta option I found at Whole Foods was a half-pound box of organic chickpea shells for $3.19. That's almost double the price I pay at Trader Joe's.

Truffle cheese: $8.51
hand holding up a block of truffle cheese at whole foods
I love a good truffle cheese.

Fatima Khawaja

I love picking up a block of cheese for the week for snacking, grilled-cheese sandwiches, and eggs.

My block of choice is the Trader Joe's store-brand truffle cheese. It comes from Italy, isn't too truffley, and costs $13.99 a pound.

I found a similar store-brand truffle option at Whole Foods. Though the block I picked up was similarly priced to what I tend to get at Trader Joe's, this one went for $22.99 a pound, so it was quite a bit smaller than I'm used to.

Plus, I like the taste of the Trader Joe's brand more.

Tofu: $2.29
hand grabbing a pack of firm tofu at whole foods
I use tofu on a weekly basis.

Fatima Khawaja

I make stir-fried tofu at least once a week. It's a reliable protein source I know the whole family will eat.

A block of Whole Foods organic firm tofu cost me $2.29 β€” a jump from the $1.99 pack I typically get at Trader Joe's.

Chicken tenders: $11.99
bag of frozen chicken cutlets from whole foods
The fancier brands at Whole Foods come at a cost.

Fatima Khawaja

I buy breaded chicken cutlets when I don't have time to prepare them at home. It's easy to crisp them up in my air fryer for lunchboxes and salads, so I'm happy to spend $8.99 for nearly 2 pounds of frozen tenders at Trader Joe's.

At Whole Foods, all I could find was a less-than-1-pound bag for $11.99.

It was a name-brand offering made with a cauliflower coating, so I'm not that surprised it was pricier than a standard store-brand option. I also enjoyed that it was gluten-free, and the meat was a little juicier than my usual Trader Joe's bag.

Still, I'm not sure I'd spend that much again.

Garbanzo beans: $1.39
hand holding up a can od chickpeas at whole foods
Even simple canned goods were more expensive at Whole Foods.

Fatima Khawaja

Garbanzo beans are another trusted source of protein in my house β€” my daughter will eat them just rinsed out of the can. I also like to get them crispy in a pan with seasonings and some oil.

The $1.39 can of organic chickpeas at Whole Foods was more expensive than I expected, especially since I get the same thing for $1.09 at Trader Joe's.

Tortillas: $4.59
pack of tortillas at whole foods
I could probably find cheaper store-brand tortillas at Whole Foods, but the name-brand ones are good.

Fatima Khawaja

I like having tortillas on hand so I can quickly make cheese quesadillas or breakfast tacos.

Trader Joe's sells a store-brand pack of eight tortillas for $1.99, or $0.24 a tortilla.

The 10-pack I found at Whole Foods from the Vista Hermosa brand was staggeringly more expensive at $4.59, or about $2 apiece. But the quality of the name-brand bag was noticeably better, and I'd buy them again if I had room to splurge.

Butter: $7.39
hand holding a box of unsalted butter at whole foods
Whole Foods' generic butter was pricey.

Fatima Khawaja

I stock up on butter each week because I love baking and spreading it on toast.

A pound of unsalted organic was $6.29 at Trader Joe's and $7.39 at Whole Foods. I found them to taste virtually the same, so the $1.10 difference isn't worth it for me.

Cucumbers: $2.99
hand holding up a pack of mini cucumbers at whole foods
I like buying packs of mini cucumbers.

Fatima Khawaja

Mini cucumbers are another must-have in our fridge. My daughter loves snacking on them, and I like them as an addition to any meal.

At Trader Joe's, a pack is usually $2.49, and the same size pack at Whole Foods was $2.99.

The $0.50 jump isn't that much, but again, Whole Foods' consistently higher prices add up.

I'll stick to shopping at Trader Joe's.
inside a whole foods
I couldn't get as many things for $60 at Whole Foods, and what I did get was way more expensive.

Fatima Khawaja

I couldn't help chuckling as I walked out of Whole Foods with my $60 haul β€” the price differences were that staggering.

The same list of groceries would cost me only $48 at Trader Joe's, and I would've been able to grab the frozen dumplings and chocolate-covered pretzels I like without breaking my budget (those items at Whole Foods were too expensive for me to include on this trip).

Plus, that price difference doesn't even take value into account. I got considerably less food at Whole Foods, largely because many of my items cost more for noticeably less product.

To be fair, some basic items were fairly close in price, and this was ultimately only comparing one list on one specific shopping trip. The things you buy every week may be a different story.

There are even a couple of higher-quality items I'd go back to Whole Foods for every once in a while. For a casual essentials run, however, Trader Joe's is still much more economical for my family.

Read the original article on Business Insider

❌
❌